Jak co roku w trzecią niedzielę maja odbędzie się Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony był w San Francisco i Nowym Jorku w 1983r. Organizatorzy chcieli uczcić pamięć tych wszystkich, którzy odeszli z powodu epidemii oraz zwrócić uwagę na potrzebę pomocy oraz wsparcia dla osób żyjących z HIV oraz chorych na AIDS.
Liczba osób zakażonych HIV wciąż wzrasta, a nieleczone zakażenie wirusem prowadzi do AIDS. Funkcjonuje pewien stereotyp, że HIV dotyczy tylko tzw. grup ryzyka, jednak należy pamiętać, że na zakażenie wirusem narażeni mogą być wszyscy bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną. HIV może zakazić się każdy. Istnieją trzy drogi narażenia na zakażenie:
poprzez przedostanie się zakażonej krwi innej osoby do naszego krwiobiegu, poprzez kontakty seksualne bez zastosowania zabezpieczenia, a także przez zakażenie dziecka przez chorą matkę podczas ciąży, porodu i karmienia piersią.
Pamiętajmy, że wirusem HIV nie można zarazić się poprzez kontakt ze śliną, łzami, potem, moczem chorego. Wirusa HIV nie przenoszą komary ani inne owady. Nie można się zakazić, używając wspólnych sztućców, szklanek, talerzy, wspólnej toalety. Ponadto przy zachowaniu podstawowych zasad higieny można bez obaw mieszkać i pracować z osobą seropozytywną.
Stosowanie leczenia antyretrowirusowego zapobiega namnażaniu się wirusa w organizmie (wiremii) oraz zachowuje właściwe funkcje układu odpornościowego. Skutkiem rozpowszechnienia terapii jest to, że chorzy coraz rzadziej wymagają długotrwałej hospitalizacji i drogiego leczenia, mogą prowadzić aktywne życie osobiste, zawodowe, towarzyskie. Monitorowanie choroby przez lekarza specjalistę powoduje, że w większości przypadków chory nie wymaga pobytu w szpitalu.
W Polsce każda osoba żyjąca z HIV ma prawo do leczenia ARV, które jest w całości finansowane przez Ministerstwo Zdrowia.
Według danych Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985r. do 30 września 2019 r. stwierdzono zakażenie HIV u 25.020 osób, odnotowano 3.741 zachorowań na AIDS; 1.424 chorych zmarło.