Facebook

Twitter

YouTube

ul. Wąska 2, 63-200 Jarocin, tel. 62 7472317       
plenfrderu

Bezpieczny wypoczynek

bezpieczne wakacje          Czas letnich wakacji, wolny od szkoły i obowiązków nauki czy pracy, to czas przeznaczony na różne formy wypoczynku. Obozy, kolonie, półkolonie, wycieczki oraz wyjazdy zagraniczne, szczególnie połączone z aktywnością fizyczną to najlepszy sposób na ciekawe spędzenie lata. Wiele wrażeń i atrakcji czeka dzieci i młodzież podczas słonecznego wypoczynku. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarocinie przypomina, na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie, dostarczając tylko pozytywnych, niezapomnianych wrażeń.

          Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Szczegółowe informacje dla organizatorów wypoczynku i rodziców znaleźć można na stronie:  www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty. Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży powinien zadbać o bezpieczne i higieniczne warunki dla uczestników, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Baza ma za zadanie służyć:

  • organizatorowi, który chce zgłosić wypoczynek do kuratorium,
  • rodzicom i innym osobom, które chcą sprawdzić czy wypoczynek został zgłoszony,
  • kuratoriom oświaty i innym służbom, które są zaangażowane w zarządzanie wypoczynkiem i jego kontrolą.

Zasady organizowania i nadzorowania wypoczynku dzieci i młodzieży określają przepisy:

  • ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2018 r., poz. 1457 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452).

Właściwy terenowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny sprawuje nadzór w zakresie zapewnienia uczestnikom wypoczynku odpowiednich warunków zdrowotnych i higieniczno-sanitarnych w obiektach, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych przeprowadzają kontrole turnusów figurujących w elektronicznej bazie wypoczynku MEN.

Wakacje nad wodą czyli Serwis Kąpieliskowy
Serwis Kąpieliskowy aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdują się tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu - czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajowa lista miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajduje na stronie Serwisu Kąpieliskowego.
Informacje szczegółowe dotyczące pływalni znajdujących się w powiecie jarocińskim dostępne są na stronie http://www.psse-jarocin.pl/psse-w-jarocinie/plywalnie


Podróże zagraniczne i szczepienia
Letni czas wakacji zachęca do zwiedzania świata i wycieczek do obcych krajów. Jednak przed  wyjazdem należy dobrze zapoznać się z odwiedzanym miejscem, aby uniknąć przykrych niespodzianek, szczególnie zdrowotnych. Dlatego warto wiedzieć, jakie zagrożenia niosą za sobą wizyty zagraniczne do ciepłych krajów.

Przed wyjazdem:

  • zapoznaj się z zagrożeniami zdrowotnymi w rejonie docelowym - niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.gis.gov.pl,
  • przygotuj apteczkę podróżną,
  • pamiętaj o szczepieniach ochronnych i zaszczep się przed podróżą

 

Poradnik warto wiedzieć - pobierz

Patent na bezpieczne wakacje - pobierz

Mapa strony

Logowanie

PSSE w Jarocinie.
 

 

Mapa zagrożeń