Facebook

Twitter

YouTube

ul. Wąska 2, 63-200 Jarocin, tel. 62 7472317       
plenfrderu

 

kleszcz          W roku 2019 na terenie powiatu jarocińskiego realizowany był projekt edukacyjny „Mały kleszcz - duży problem?”, którego celem był wzrost poziomu wiedzy społeczeństwa na temat kleszczy i związanych z nimi zagrożeń oraz profilaktyki chorób odkleszczowych.
W ramach projektu na terenie naszego powiatu pracownik oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia zorganizował i przeprowadził szkolenie dla uczniów i kadry pedagogicznej Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach. Obok szkolenia, w ZSP-B w Tarcach, przeprowadzono prelekcję dla grupy uczniów Technikum Ochrony Środowiska, Technikum Weterynarii i Technikum Architektury Krajobrazu. Podczas spotkania przedstawiono prezentację i film na temat kleszczy oraz materiał filmowy o technikach ich usuwania.

Ponadto w trakcie trwania „Akcji lato” pracownik stacji powiatowej przeprowadził pogadanki dla uczestników wypoczynku letniego połączone z dystrybucją materiałów informacyjno-edukacyjnych na temat kleszczy i instruktażem ich prawidłowego usuwania.
Podczas wystawy grzybów świeżych zorganizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jarocinie pracownik oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia przeprowadził liczne prelekcje dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Uczestnikom wystawy zaprezentowano film edukacyjny pt. „Kleszcze” oraz rozdano materiały informacyjne.

Akcja informacyjna cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i dorosłych mieszkańców powiatu.
Jednocześnie projekt został wsparty artykułem prasowym z dnia 06.08.2019r. w Gazecie Jarocińskiej pt. „Więcej przypadków zachorowań na boreliozę w powiecie jarocińskim”.
Projekt edukacyjny „Mały kleszcz - duży problem?” cieszył się dużym zainteresowaniem wśród osób potencjalnie narażonych na choroby przenoszone przez kleszcze i spowodował znaczny wzrost świadomości na temat profilaktyki chorób odkleszczowych.


          Kleszcze żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach (zwłaszcza liściastych i mieszanych), na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior.
Pojawiają się także w parkach i na działkach. Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jest większa im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Dlatego zbieramy kleszcze przechodząc przez trawy lub krzewy. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi.

Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych (pachy, pachwiny). Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Infografiki:

Plakat

Mapa strony

Logowanie

PSSE w Jarocinie.
 

 

Mapa zagrożeń